Jesteś tutaj:Strona główna / Aktualności / Wizyta u Partnerów z FITA Malta w ramach projektu Nowa Perspektywa

Wizyta u Partnerów z FITA Malta w ramach projektu Nowa Perspektywa

W dniach 2-7 czerwca 2014 w ramach realizacji komponentu ponadnarodowego projektu „Nowa Perspektywa - elearning na rzecz osób niewidomych i niedowidzących" przedstawiciele Fundacji Widzialni i Fundacji Imago realizujących projekt odwiedzili Partnerów z FITA Malta na ich rodzinnej wyspie. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń oraz porównanie stosowanych w obu państwach rozwiązań z zakresu technologii cyfrowych zwłaszcza w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością.

 

Na miejscu przywitał nas 30 stopniowy upał i równie ciepłe przyjęcie ze strony Partnera z Malty - Fundation for Technology Accessibility FITA Malta, która przygotowała program wizyty studyjnej.

Pierwszego dnia w imieniu Ministerstwa Edukacji i Zatrudnienia Malty uczestnicy wizyty studyjnej zostali zaproszeni na prezentację programu nauczania z wykorzystaniem platformy elearningowej realizowanego przez działający w ramach Ministerstwa Departament E- learningu. Departament ten opracował system cyfrowej obsługi toku nauczania w klasach 1 - 6 na Malcie. W ramach programu do dyspozycji nauczycieli oddany został portal elearningowy pełniący funkcję kompleksowego narzędzia dydaktycznego. Program obejmuje ok 35 000 uczniów oraz 3 000 nauczycieli, którzy są zobligowaniu do posługiwania się portalem w ramach swoich zajęć lekcyjnych.  Nauczyciel tworzy własne lekcje, ma możliwość indywidualnej pracy z uczniem,   przeprowadzania testów i zapisu wyników każdego ucznia. Praca nauczycieli i funkcjonowanie portalu jest stale nadzorowana przez Departament E - learningu, pracownicy Departamentu są w stałym kontakcie z nauczycielami, prowadzą szkolenia oraz obsługują centrum pomocy.  Program działa od roku i jak do tej pory wyniki jego wdrożenia są bardzo obiecujące. Uzupełnieniem programu elearningu w szkołach jest działanie One child/One tablet, które już wkrótce wyposaży wszystkich uczniów w tablety tak by mogły w pełni korzystać z lekcji za pośrednictwem platformy elearningowej.

Logo Ministerstwa Departamentu E- learningu

Bardzo ciekawą była wizyta w The Sonia Tanti Independendent Living Center  realizującego projekt Be Independent współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Centrum oferuje bezpłatną, kompleksową pomoc wszystkim osobom niepełnosprawnym w zakresie wyposażenia oraz nauki użytkowania sprzętu dla osób z niepełnosprawnością. W centrum osoba z niepełnosprawnością może dobrać i nauczyć się poruszać wózkiem inwalidzkim - tak manualnym jak i elektrycznym, nauczyć się posługiwać sprzętem wspomagającym np. w łazience czy w kuchni a także na specjalnym symulatorze zdobyć umiejętność jeżdżenia dostosowanym samochodem. Do zadań centrum należy także sporządzanie indywidualnych specyfikacji sprzętowych dla osób  z niepełnosprawnością. Administracja publiczna na Malcie w pełni refunduje zakup sprzętu opisanego w specyfikacji... tak wózka, siedziska wannowego czy łózka rehabilitacyjnego jak i programów czytających i specjalistycznych klawiatur komputerowych.  Z usług Centrum korzysta miesięcznie ok sześćdziesiąt osób niepełnosprawnych, centrum stale się rozwija i poszerza swoja ofertę.

The Sonia Tanti Independendent Living Center

Drugiego dnia wizyty spotkaliśmy się z dyrektorem Komusiioni Nazzionali Persuni b'Diżabilita - Narodowej Komisji Osób z Niepełnosprawnością mr Olivierem Scicluna. KNPD jest instytucją monitorującą i opiniującą w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej, architektonicznej i cyfrowej. Jako agencja rządowa KNPD wydaje urzędowe zaświadczenia o spełnianiu wymogów dostępności podmiotom publicznym i prywatnym. Każdy kto chce wybudować lub przeprowadzić generalny remont budynku, który będzie pełnił jakąkolwiek funkcję publiczną - czy będzie to urząd pocztowy, sklep czy zakład fryzjerski - musi uzyskać pozytywną opinię KNPD. Jeżeli takowej nie uzyska może postawić zaplanowany budynek, nie otrzyma jednak pozwolenia na przyłącza wody, prądu czy kanalizacji. Proste i skuteczne. Podobnie w przestrzeni cyfrowej - każdy chcący uruchomić serwis internetowy musi przejść przez monitoring KNPD przed jej uruchomieniem. KNPD jest instytucją, która realizuje i nadzoruje przestrzegania zapisów prawa, której odpowiednika w Polsce niestety jak dotąd brak. Może czas już skorzystać z doświadczeń ponad stukrotnie mniejszego europejskiego partnera...

Jako pierwsza delegacja zagraniczna mieliśmy możliwość zwiedzenia cyfrowego serca a zarazem mózgu Malty : MITA Data Center. MITA czyli Malta Information Technology Agency jest agencją rządową odpowiadającą za całą administracyjną infrastrukturę informatyczną - począwszy od komputera na biurku premiera, poprzez ministerstwa, służbę zdrowia, policję, oświatę i chociażby sygnalizację świetlną na ulicach po wszystkie ambasady Malty na świecie. Malta jest jednym z najlepiej rozwiniętych pod względem infrastruktury informatycznej państw Unii Europejskiej. W raporcie Komisji Europejskiej  UE eGoverment  Benchmark Report 2014 opisującym dostępność, wydajność i użyteczność e - administracji w Unii Europejskiej we wskaźniku User Centricity obejmującym dwa obszary: Dostępność i Użyteczność Malta zajęła pierwsze miejsce! Polska uplasowała się na 18 miejscu... Centrum robi ogromne wrażenie swoja nowoczesnością i zastosowanymi technologiami. Centrum Sterowania, serwerownia i systemy zabezpieczeń stoją na najwyższym technologicznie poziomie wykorzystując rozwiązania stosowane min w NASA. Naprawdę imponujące miejsce.

Budynek MITA Data Center

Wydarzeniem wieńczącym wizytę studyjną przedstawicieli Fundacji Widzialni i Fundacji Imago na Malcie była Konferencja w siedzibie MITA. W konferencji udział wzięli przedstawiciele rządu,  administracji publicznej, organizacjo pozarządowych, osoby niepełnosprawne oraz przedstawiciele środowiska akademickiego. Przedstawiciele Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski oraz Marek Zwoliński przedstawili działalność i doświadczenia Fundacji Widzialni oraz projekt E-learning na rzecz niewidomych i niedowidzących. Tak działania FW jak i realizowany przez FW projekt wywołały żywe zainteresowanie maltańskich gospodarzy, którzy tak podczas debaty jak i w kuluarach kontynuowali dyskusję na temat przestrzeni cyfrowej i stosowanych rozwiązań w obu Państwach. Wizyta studyjna była bardzo owocna, przyniosła wiele nowych doświadczeń i przemyśleń. Porównanie rozwiązań maltańskich z polskimi - oczywiście z uwzględnieniem kontekstu oraz skali - przyniosło bardzo dużo danych do dalszych przemyśleń i analizy. Wszystko wskazuje na to, że wizyta studyjna na Malcie rozwinie się w szerszą współpracę, zaowocowała ona nawiązaniem kontaktów i pierwszymi pomysłami i koncepcjami dalszych wspólnych działań i być może wspólnie realizowanych projektów. Pomimo różnicy wielkości obu państw a co za tym idzie i skali problemu cyfryzacji na Malcie i w Polsce wiele doświadczeń mogłoby być bardzo użytecznymi tak na Malcie jak i w Polsce.

 

Galeria

mr Louis Vella, Elearning Departament Directorate for Quality and Standart in Education

mr Louis Vella, Elearning Departament Directorate for Quality and Standart in Education

Symulator jazdy samochodem dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Symulator jazdy samochodem dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Konferencja Widzialni - FITA, 06.06.2014 siedziba MITA MALTA

Konferencja Widzialni - FITA, 06.06.2014 siedziba MITA MALTA

Konferencja Widzialni - FITA, 06.06.2014 siedziba MITA MALTA, Wystąpienie Marka Zwolińskiego

Konferencja Widzialni - FITA, 06.06.2014 siedziba MITA MALTA, Wystąpienie Marka Zwolińskiego

Centrum The Sonia Tanti Independendent Living Center

Centrum The Sonia Tanti Independendent Living Center

Malta Valetta

Malta Valetta

Malta Kalkara

Malta Kalkara

Powrót do: Aktualności